Sázava 2016


autor: Tomáš Saša Alexandr

15. den – 30. července 2016

Úklid, balení, cestování, loučení… Tak by se dala shrnout naše odjezdová sobota. Od společné ranní rozcvičky a marmeládové snídaně vše šlapalo podle předem určeného rozvrhu a každý oddíl se staral o svou část úklidu. Nejmenší posbírali papírky v táboře, třetí oddíl si vzal do parády jídelnu, „čtyřka“ pomohla se sprchami a ohništěm a nejstarší odklidili lodě. Tábor je připraven na odevzdání do rukou pana majitele, takže si můžeme dobalit své věci a následně vynést tašky a kufry před chatky. Posilnění na dlouhou cestu nesmělo chybět, proto jsme všichni ještě rychle slupli polévku s houskou a potom utíkali naskládat zavazadla do autobusu a dodávky. Jakmile před chatkami zmizely všechny batůžky, posedali jsme si do autobusů a vyrazili směr Svitavy. Po cestě jsme si udělali malou „čůrací“ a občerstvovací zastávku na benzínce a pak už spěchali za rodiči. Ale abychom se rozloučili, co nejlépe to šlo, naši společnou choreografii, kterou se za uběhlých 14 dní opravdu všichni naučili, jsme si naposledy zopakovali na autobusovém nádraží před zraky všech přítomných (nejen) rodičů. Byla to super tečka za super táborem a můžeme se těšit na další super zážitky. Tak za rok AHOJ!

Kája, Anka

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

14. den – 29. července 2016

Tábor se nám bohužel krátí a před námi je poslední kompletní den. Jdeme si ho tedy užít na maximum. Dopoledne proběhlo v kruhu oddílovém. Nejmladší děti se rozhodly zanechat v tábořišti památku a šly do lesa postavit indiánskou vesničku. Dvojka hrála kuře pípni a zdolala testy důvěry, stejně jako trojka, která si ještě zopakovala nejoblíbenější hry a konečně se vydala na Cestu za Rybanou, která byla párkrát odložena. Nejstarší si dali Hoganův závod. Odpoledne k nám přijela pouť a i když s sebou na chvíli přinesla děšť, byla velmi úspěšná a užili jsme si ji. Byly zde atrakce všeho druhu od klasické střelby ze zbraně a luku, přes casino a tahání pastelek, až po opilou střelbu balónem na bránu. Poté, co byl pouťový obchůdek kompletně vyprodán a pouť odjela, se šlo večeřet. Dnes nás čekala rajská se sekanou a po ní již táborák. Trojka ještě mezi večeří a táborákem rozebrala své obydlí a přeměnila ho na palivo k ohni. Prostě multifunkční domy – nejdřív ukryjí a dodají přístřeší a nakonec svého životního cyklu ještě zahřejí u ohně. U táboráku se zpívalo a hlavně smálo u zábavných her, během kterých jsme dostali pár tipů, jak si k někomu, kdo se nám líbí, přisednout na lavičku. Zkusili si, jaká je práce sochaře romantických sousoší a nakonec vyzkoušeli, jak si předávat papírové vzkazy bez rukou. Teď je již ale čas jít do chatek, nebo aspoň do spacáků, protože pátý oddíl strop chatky vyměnil za širé nebe.

Zavi, Anka, Míša

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

13. den – 28. července 2016

Po protancovaném večeru nás ráno čekala celotáborová taneční rozcvička v podání našich „švédských“ kamarádů Olafa a Björna. Po snídani první oddíl měl herní dopoledne, vedoucí druhého oddílu unesli Los Banditos a děti je následně pomocí zašifrovaných zpráv hledaly. Dopolední program třetího oddílu se nesl v bojovém duchu, „čtyřka“ soutěžila o diplomy v soutěžích jako je Hoganův závod, testovali svou paměť a vědomosti. Pátý oddíl se učil lovit bizony nejen puškou, ale i lukem. Odpoledne se neslo v bojovém duchu, ale nikomu se nic nestalo. Děti vedly boj o vlajku a hledaly aztécký poklad. Den jsme zakončili plížením zvědů kolem pevnosti Fort Grant. Mocný Manittou stál při nás.

Kuči, Kuba J.

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

12. den – 27. července 2016

Středeční dopoledne se neslo ve znamení výletů za dobrůtkami. První a druhý oddíl vyrazily na výlet do blízkých Vlastějovic, kde ztrestaly místní samoobsluhu a doplnily hladinu cukru v krvi. Čtvrtý oddíl vyrazil v jejich šlépějích. Třetí oddíl otestoval svoji mušku při střelbě z luku i vzduchovky. Vedoucí pátého oddílu se rozhodli překvapit své svěřence a vyrazili s nimi na projížďku po řece Sázavě. Někteří obstáli, ale byly i výjimky :D, a tak o legraci nebyla nouze. Jejich výlet se neobešel bez pár utopených bot a mokrých triček. Po náročných putováních jsme se posilnili slepicí na paprice a užívali poledního klidu. Po „sváče“ nás přepadl déšť, a tak jsme v suchu jídelny shlédli tematicky laděný film s Vinnetouem a po něm si vyzkoušeli karaoke. Nadšení bylo veliké a zpívali malí i velcí. Pokračovali jsme zdravou večeří (zeleninovým rizotem) a s plnými bříšky se vrhli do víru tance, protože nás čekala již druhá diskotéka. Nikdo neposedával na kraji parketu, tak se večerka posunula na později, což všem udělalo velikou radost. S propocenými tričky jsme se odebrali na večerní hygienu a do postýlek.

Peťa, Ondra 2x

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

11. den – 26. července 2016

Jelikož po stezce odvahy únava dostihla malé i větší, budíček byl až o půl deváté a rozcvičku jsme výjimečně vynechali. Po marmeládové snídani přišel oddílový program. Jednička a dvojka si užívaly „zlatou horečku“, a poté legrační hru „kuře pípni“. Trojka s pětkou se vydaly doplnit zásoby do blízkých Vlastějovic a čtyřka trénovala střelecké schopnosti, jak se vzduchovkou, tak s lukem. Oběd byl tak dobrý, že si přidávali i jinak odpůrci mozečkového květáku. Odpoledne jsme celotáborově lovili bizony a orlí vejce. Užili jsme si spoustu legrace a po slaďoučké krupičkové večeři se vrhli na „hustou hodinku“, kdy se na chvíli tábor proměnil v malý blázinec. O půl desáté se pak všichni po 200% výkonu vrhli do svých postýlek, kde nabírají síly na další nabitý den plný sluníčka a smíchu.

Kačka, Barča

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

10. den – 25. července 2016

Zatímco naši rodiče dnes museli po víkendu vstávat do práce, nám začíná druhý týden táborových radovánek. Dopoledne proběhla příprava na blížící se olympiádu v Riu, kdy jsme se sami stali sportovci v základních atletických kategoriích – sprint, vytrvalostní běh, hod granátem, skok do dálky, střelba ze vzduchovky, plavání a Herkules (minutové dřepy/kliky). Závodníky povzbuzovala skvělá atmosféra vytvořena jejich kolegy z oddílu a všichni své disciplíny zvládli bez úrazu. Odpolední celotáborová hra začala hledáním vzkazu v lese. Když se oddílům podařilo zprávu najít a přečíst, dalším úkolem bylo sehnat si suroviny a nádobí na vaření kotlíkového guláše. Děti si založily ohniště a pustily se do vaření. Nakonec si svoji dobrotu snědly lžičkami, které si včera ozdobily, a odborná porota poté na základě chuti a konzistence vybrala vítěze. Před večerním programem proběhl nástup, který byl zakončen koupáním osmi oslavenců ze včerejška a dneška. Večer jsme věnovali tradičnímu focení a noc dlouho očekávané stezce odvahy. Bububu!

Kája, Kuba a Dejv

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

9. den – 24. července 2016

V průběhu noci nám začalo pršet a my se probudili do sychravého rána. Ale ani to nás neodradilo od ranní rozcvičky, která byla společná a zatančili jsme si na „Léto lásky“. Ještě s písničkou v hlavách jsme se pustili do tvůrčí činnosti a každý z nás si ozdobil lžičku Fimo hmotou. Lžičky se poté zapekly v troubě. Výrobu jsme si zpestřili celotáborovou elektrikou, jež nás zabavila až oběda. Odpoledne se celý tábor utkal v pantomimě a lehce gymnastické hře, kdy jsme museli z našich těl vytvořit soustavy, kde se země mohl dotýkat pouze určitý počet částí těla. Například pět nohou, tři ruce a jedno ucho. Den byl zakončen tipovací soutěží a vědomostní soutěží Riskuj! Večerka a spát – dobrou noc.

Zavi

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

8. den – 23. července 2016

Po procestované noci se naši noví instruktoři úspěšně navrátili do tábora, kde na ně k snídani čekala výborná vajíčková pomazánka. Dopoledne jsme se všichni učili novým dovednostem a znalostem, které určitě budeme potřebovat na další táborové hry a soutěže. Po vydatném obědě a zaslouženém odpočinku, byly tyto znalosti zkoušeny vedoucími a následně ohodnoceny v rámci Turistického závodu. Na nástupu byli vyhlášeni a odměněni ti nejlepší z nejlepších a jelikož nás tlačil čas, tak jsme změnili program a místo hry „Hustá hodinka“ jsme si zahráli „Živé pexeso“. A tímto nám skončil další náročný den plný zábavy, dobrodružství a plni očekávání dalšího dne jsme zalezli do spacáčků a ulehli do hlubokého spánku.

Kuba, Kuči

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

7. den – 22. července 2016

Měli jsme za sebou náročnou noc, dokonce jsme si protáhli budíček až na osmou hodinu a i rozcvičku jsme pro tentokrát vynechali. Na stole v jídelně na nás čekaly tácy s rybičkovou, ne příliš oblíbenou, pomazánkou, přesto se po nich okamžitě zaprášilo. Rozkaz na dopoledne zněl jasně – zapojit hlavičky a povolit uzdu své fantazii, čekalo nás totiž pět večerních divadelních představení. Všechny oddíly se do tohoto úkolu pustily s vervou, bylo to vskutku náročné, protože musely v textu použít předem určená slova jako např. pony expres, transsibiřská magistrála, saloon. Dokonce se mezi námi objevili zdatní scénáristé, režiséři i herci. Během polední klidu jsme nabrali síly a mohli se pustit do další celotáborové hry. I na děti dopadla éra zlaté horečky, pustily se do kupování pozemků, ze kterých těžily zlato a drahokamy. Celé odpoledne nám svítilo sluníčko nad hlavou, tak jsme se převlékli do plavek a skočili do řeky Sázavy. Čas plynul jako voda, nadešla hodinka H a řady v táborovém divadle se zaplnily. Jedno představení bylo lepší než druhé a my se smíchy za břicha popadali. Hned po skončení jsme zalezli do svých spacáčků a nechali zdát o dalších společných dobrodružstvích. Zatímco děti spaly, proběhl noční výcvikový kurz zvaný výsadek pro nové instruktory, kdy jejich úkolem bylo po vysazení 10 km od tábora využít svých nabytých zkušeností z předchozích táborů a nalézt cestu zpět do tábora.

Peťa

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

6. den – 21. července 2016

Po společné taneční rozcvičce jsme si nacpali bříška chlebíkama s nutelou, uklidili chatky a sbalili batůžky na celodenní výlet do Vodního domu v Nesměřicích. Čekala nás dlouhá cesta a protože sluníčko svítilo jako o život, udělali jsme si malou zastávku ve Zruči nad Sázavou. Když jsme znovu po krátkém rozchodu nabrali síly, hromadně jsme pokračovali k cíli. I nejmenší krásně šlapali, a tak jsme v odpoledních hodinách konečně dorazili na místo určení. Ve Vodním domě se vyřádili jak děti, tak i vedoucí, jen čas nás neúprosně popoháněl k dalšímu bodu naší výpravy – koupání. Na koupališti táborníci zaplnili celý bazén a po dlouho očekávaném ochlazení přišel vytoužený obídek. Rohlíky s paštikou i chleby se sýrem mizely rychlostí blesku! Nejmenší děti ze zpátky vezly, ostatní oddíly došly po svých. Po návratu do tábora jsme se nenechali skolit únavou a po vydatné večeři knedlo-vepřo-zelo začalo velké plánování noční hry „Kroužky“ pod vedením pátého oddílu. Ač vedoucí bojovali jako o život, již při budíčku bylo jasné, že odměna letos patří dětem!

Kačka

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

5. den – 20. července 2016

Pátý táborový den je za námi a kromě horkého počasí byl nabitý hrami a vodními radovánkami. Po oddílové rozcvičce a sýrové pomazánce, která na snídani nastartovala náš program, následoval tradiční postřehový závod. Ten si tentokrát připravili nejmladší instruktoři a díky tomu se jej mohli zúčastnit i vedoucí. Jakmile doběhl poslední závodník, blížil se čas oběda – pangasia s bramborami, který nám naplnil bříška, aby mohl začít polední klid. Během něj horké počasí neustoupilo, proto jsme po další celotáborové hře, která také prověřila postřeh všech táborníků, zvolili osvěžovací koupel v řece. Pátému oddílu to nejspíš nestačilo, takže v koupání pokračoval formou kvadratlonu – doplnil ho o běh, jízdu na kole a střelbu ze vzduchovky. Zbylé oddíly se spojily a zahrály si Včely na medu a Boj o šátek. Po sladké večeři v podobě těstovin s kakaem následovala hra, kterou jsme vyzkoušeli již v loňském roce – Člověče, nezlob se. Po této velmi náročné hře a vzhledem k zítřejšímu celodennímu výletu, jsme vyhlásili dřívější večerku a poslali všechny do hajan.

Kuba, Dejv a Kája

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

4. den – 19. července 2016

Úterní program jsme zahájili první hromadnou rozcvičkou. Poté jsme zdlábli chleba s marmeládou a děti se zapsaly do jednotlivých výběrových zaměstnání, která byla náplní dopoledne. Na výběr měly z šesti aktivit – vodácký kurz, střelba, dívčí salon, zpívání s kytarou, míčové hry a tvoření v lese. Následoval jako klasicky oběd, čočková polévka a kuřecí čína s ryží. Polední klid utekl jako voda a nás čekala první celotáborová hra. Jednotlivé oddíly se vydaly po stopách ztraceného dostavníku, ale nebylo to vůbec jednoduché. Všichni to ale samozřejmě zvládli a čekala na ně zasloužená večeře – chléb v obložení. Večer se tábor rozdělil po oddílech a každý se věnoval svému programu. První a druhý oddíl společně zdolaly Hoganův závod, letadla v mlze i zkoušky důvěry. Třetí oddíl si též zaběhl Hoganův závod a k tomu si zahráli oblíbenou hru kuře pípni a soutěžili v házení. Čtvrtý oddíl si kuře zahrál také, k tomu přidal trojnožku a klasickou schovku. Nejstarší oddíl utužoval vzájemné vztahy zkouškami odvahy. První týden se rozjíždí v plném proudu a my se těšíme na další zážitky!

Zavi, Anka a Míša – 3. oddíl & Kája

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

3. den – 18. července 2016

A je tu další táborový den, který přinesl velké napětí v rámci mezi oddílového táborového klání. Dopoledne jsme se opět přeměnili v indiánské stavitele a budovali obydlí. Výsledkem je 5 staveb, které bez váhání poslouží svému účelu. Dalším úkolem, který nám indiánský průvodce Tashoonka udělil bylo vyrobit funkční tomahawk, luk, šípy a oštěp. S velkým zapálením dětí i vedoucích vznikly lovecké zbraně, za které by se nestyděli ani lovci mamutů. Vše vyvrcholilo večerním střeleckým a „hodařským“ kláním, kdy by se i Bára Špotáková mohla přiučit něco z naší techniky v hodu na mamuta pro nadcházející olympiádu v Riu. Howg.

Kuči a Kuba – 4. oddíl

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

2. den – 17. července 2016

Probudili jsme se do krásného slunečného dne a plni sil jsme vyběhli na první oddílovou rozcvičku.  Tradiční nedělní menu zahájila vánočka s „kakajíčkem“. Krásný slunečný den bohužel moc dlouho nevydržel a dopolední program nám kazily dešťové přeháňky. Co se ale nezkazilo byla nálada J, zahráli jsme si osvědčené táborové hry a najednou byl čas oběda. Odpoledne jsme si zahráli na stavbyvedoucí a pustili se do stavby oddílových příbytků. Večer jsme svá tělíčka protáhli na diskotéce, kde se pařilo o 106, a dokonce jsme začali trénovat nový táborový tanec. Potom už jsme se, unavení, ale spokojení, uložili do postýlek.

Ondra, Peťa, Ondra – 5. oddíl

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________

1. den – 16. července 2016

Tak jsme se konečně dočkali! Po roce jsme se znovu sešli na svitavském nádraží a plni očekávání jsme se nalodili na autobusy. Cesta utekla jako voda, my minuli poslední zatáčku a uviděli řeku Sázavu linoucí se podél tábora. Hned jsme se rozdělili do oddílů a ubytovali se v chatkách. Starší vyrazili do lesa nasbírat dřevo na táborák, zatímco mladší poznávali nové kamarády (ti starší už se přeci dávno znají ;)). Jako každý první večer nesmělo chybět opékání buřtů a zpívání písniček u táboráku. S plnými bříšky jsme ulehli do spacáčků a nechali si zdát o táborových dobrodružstvích, která nás jistě čekají.

Ondra, Peťa, Ondra – 5. oddíl

Fotogalerie

____________________________________________________________________________________