Sázava 2023

::: Kompletní fotogalerie v plném rozlišení :::

532 fotek – 2,94 GB – stáhnout zde

15. den – 12. srpna 2023

Po poslední noci nás probudilo krásné ranní  sluníčko. Naposledy jsme si vyčistili společně zoubky, zabalili si spacáčky a vyrazili na společnou táborovou snídani v podobě vánočky a vynikajícím ovocným čajem. Po vydatné snídani nás čekal už opravdu poslední nástup, kde jsme se společně rozloučili a rozdali diplomy, odměny za úklid v chatkách všem sluníčkům a vyhodnotili celotáborovou hru, kterou vyhrál čtvrtý oddíl. Společnými silami jsme uklidili celý tábor, posbírali papírky, zametli chatky, spálili nepotřebné papíry a vyklidili erární věci. Poté přijel přívěs a naložili jsme veškeré svoje zavazadla a kolem oběda vyrazili šťastně domů. Bylo to parádní a za rok se zase doufám všichni sejdeme na Sázavě. Ahoj!

Vojta

Video 3


14. den – 11. srpna 2023

Dnes ráno nás probudily sluneční paprsky a my jsme se s radostí pustili do oddílových rozcviček. Po chlebu s marmeládou nás čekal předběžný úklid tábora a zvládl se také oddílový program. Jednička si zahrála v lese Čelovku, dvojka si zahrála fotbal a trojka stavěla lesní domečky. Na oběd jsme si dali hráškovou polévku a smažák. Během poledního klidu si děti díky hezkému počasí mohly lehnout ven a zahrát karty nebo jen tak odpočívat. Odpoledne nás čekala všemi oblíbená pouť. Děti chodily po různých stanovištích a plnily úkoly, za které dostaly “táborové peníze” a díky nim si mohly koupit něco dobrého. Po večerním nástupu jsme rozdělali táborák, opekli špekáčky a zahráli hry na uvítání nováčků. Pak už jen následovala večerní hygiena a poslední noc v táboře.

Jíťa


13. den – 10. srpna 2023

Dnes jsme den začali taneční rozcvičkou. Na snídani jsme si pochutnali na chlebu s paštikou. Dopolední program se nesl v oddílovém duchu. První oddíl se věnoval Heimdallově střežbě, druhý oddíl měl lesní hru – ,,Čelovku’’, třetí oddíl si zahrál turnaj v kuře pípni. Čtvrtý oddíl vařil v polní kuchyni, kdy si uvařili čaj z lesních plodin a opekli chlebové hady z vlastního těsta. Na oběd jsme si pochutnali na hrstkové polévce a přírodním vepřovém plátku s bramborami. Po výborném obědě a odpočinku při poledním klidu jsme pokračovali celotáborovou hrou. Děti se vydaly do osmého světa, přičemž musely dostat podpisy všech vikingů (vedoucích) za splněních jejich úkolů. K večeři jsme si naplnili svá bříška párky v rohlíku. Večer si děti vyzkoušely přechod přes hranice. Musely projít přes les kolem vedoucích, aniž by je poznali. Po náročném dni se děti zabalily do svých spacáčků.

Gazelka


12. den – 9. srpna 2023

Dnešní den nás probudily kapky deště ťukající do chatky a začal další deštivý den. To nás samozřejmě neodradilo od perfektní hry BINGO. Proběhlo několik her a bylo mnoho vítězných jedinců, poté jsme si zahráli oddílové bingo, které vyhrál čtvrtý oddíl. Na oběd jsme si dali vynikající bramboračku a špagety. Po dešťovém prodlouženém poledním klidu jsme se vydali do 6. a 7. světa, kde děti předvedly své znalosti z počasí, stop zvířat, vyluštění Morseovy šifry, doplnění KPZ, rostlin, orientaci pomocí buzoly, ingrediencí při vaření guláše, zdravovědy a stavění ohňů. Všichni to zdatně zvládly a pokračovali jsme netradiční malovací štafetou. K večeři nás čekal oblíbený obložený chléb a poté nastalo focení v táborových tričkách. A když jsme před večeři začali štafetami, tak jsme tím pokračovali nadále jen nebyla malovací, ale taneční. Postavili jsme se do zástupu a první začal tančit a tak to pokračovalo nadále až ke konci. Tancování nás zmohlo a zapluli jsme do svých spacáků plní dojmů a natěšením do dalších dnů.

Simča


11. den – 8. srpna 2023

Dnes jsme opět vynechali rozcvičku a vrhli jsme se rovnou na ranní hygienu, jelikož jsme plánovali vyjít na celodenní výlet. Po snídani jsme se začali připravovat na nadcházející delší procházku. Cesta byla sice náročná, ale my ji i tak zvládli. Bohužel jsme k plánovanému cíli kvůli nešťastném sledu náhod nedošli, a proto naše cesta vedla zpět do tábora, kde už na nás čekal obídek v podobě česnečky a rizota. Po obědě následoval prodloužený polední klid, po kterém jsme si ještě před večeří zahráli hru „plátno”, která prověřila známost dětí mezi sebou v táboře, a míčové hry. Během večeře jsme si pochutnali na sladkém koláčku a na rohlíku se šunkou nebo sýrem. Navečer jsme si promítali film „Deník malého poseroutky“, a poté jsme už po večerní hygieně ulehli do postýlek a nechali se unášet do říše snů.

Lucinka a Kamilka


10. den – 7. srpna 2023

Počasí nám dnes od rána moc nepřálo, takže jsme vynechali ranní rozcvičku a rovnou se přesunuli do jídelny na chléb se sýrem a čaj. V jídelně se také odehrával náš dopolední program, při kterém si děti zahrály Kufr. Hra spočívala v předvádění pantomimy, vysvětlování pojmů, kreslení a mnoho dalšího. Nechybělo ani kolo štěstí. Na oběd jsme si dali výborné bavorské vdolečky a po obídku byl zasloužený polední klid. Odpoledne už se nám počasí lehce umoudřilo a my mohli pokračovat v programu, který spočíval v přípravě na turistický závod, kde instruktoři a vedoucí naučili děti různé táborové dovednosti. Simča si vzala na starost poznávání zvířecích stop, Lucinka naopak poznávání rostlin, Jíťa zdravovědu, Vojta počasí, Eliška uzly, Míša šifry, Lucka orientaci v přírodě, Maty ohně, Kuba KPZ a s Kamilkou se děti naučily vařit v přírodě. Na večeři jsme měli domácí hamburgery a po večeři následovala táborová diskotéka, na které byl zvolen i král a královna diskotéky. Potom už si jen děti utíkaly vyčistit zoubky a ulehly do svých chatek.


9. den – 6. srpna 2023

Dnes jsme se opět probudili do deštivého dne. Rozcvičku jsme museli bohužel zrušit, a tak následovala ranní hygiena a úklid chatek. Na svačinu byla výborná tuňáková pomazánka s čajem. Dopoledne jsme strávili v jídelně návštěvou 4. světa Vanaheim – světa tvoření. Naše klany (oddíly) měly za úkol vyrobit vikingské lodě z materiálů, které si předtím v časovém limitu vybraly. Všem se moc povedly. Zkušená porota poté vybrala nejhezčí lodě. Rozhodování sice bylo velice náročné, ale porota se nakonec dohodla a určila pořadí, které se děti dozví následující den. K obědu jsme měli zeleninový krém a kuřízek s bramborovou kaší. Po poledním klidu jsme si zahráli živé pexeso a na včeličky, kde bylo úkolem prasknout balónky svých protivníků. K večeři byla rýžová kaše a poté nástup, kde se rozdaly žetony do celotáborové hry, vyhodnotil úklid a rozdaly diplomy. Večer nás čekalo karaoke. Všichni se s nadšením zapojili a objevily se i taneční kreace. Nastal čas večera a děti ulehly do svých spacáčků.

Míša


8. den – 5. srpna 2023

Dnešní ráno jsme zahájili společnou taneční rozcvičkou. Po hygieně nás na snídaní čekalo medové máslo s kakaem. Počasí nám dnes opět nepřálo, a proto se dopolední program odehrával v jídelně. Hráli jsme Velkou pardubickou, Vymění se ten, Utěrkovanou a mnoho dalších. Ke svačině byl sladký meloun, na oběd česnečka s bramborem a pečené vepřové maso, hlávkové zelí a houskový knedlík. Po odpočinku se děti rozdělily do týmů a prověřovaly si své všeobecné znalosti v quizu. Na svačinku byl oplatek a k večeři výborný buřtguláš. Jako večerní program jsme zvolili film Zootropolis. Po něm si děti šly vyčistit zoubky a ulehly do svých spacáků.

Eliška


7. den – 4. srpna 2023

Dnešní den jsme opět začali oddílovou rozcvičkou a po rozhýbání našich tělíček následovala ranní hygiena a úklid chatek. Po snídani si první oddíl zahrál hru “Freyův hod”, druhý a třetí oddíl se věnoval střelbám z luku a ze vzduchovky a čtvrtý oddíl strávil dopoledne „lesními hrátkami”. Pak už na nás čekal oběd v podobě čočkové polévky a sekané s bramborovou kaší a následoval polední klid. Po něm se děti vydaly na „Postřehový závod”, kde si procvičili nejen svoji všímavost, ale také zrak. Navečer se pak děti vydaly objevit třetí svět, kterým byl temný Svartalfheim. Děti procházely poslepu labyrintem a temní elfové je nesměli po hlasech poznat. Unavení jsme poté po večerní hygieně zalehli do postýlek a těšili jsme se, co nám přinese následující den.

Lucinka a Kamilka

Video 2


6. den – 3. srpna 2023

Dnešní ráno nás sice neprobudilo sluníčko, ale i tak jsme nevynechali oddílové rozcvičky. Snídani jsme měli sladkou formou, dali jsme si závin s tvarohem a mákem. Po snídani následoval úklid chatek a dopolední oddílové programy. Jednička se zabývala Ullovou střelou neboli lukostřelbou. Dvojka se věnovala společným balónkovým hrám, při kterých trénovali svoji spolupráci. Třetí oddíl si zahrál míčové hry jako například fotbal nebo volejbal a čtvrtý oddíl ukázal svoji šikovnost při střelbě ze vzduchovky. Po kuřecím vývaru s nudlemi a přírodním plátku s rýží šly děti nabrat síly na odpolední hru. Cílem hry bylo najít dračí vejce, které bylo zavěšené někde na vyšším místě zabalené do ubrousku. Pomocí vody museli tábornici získat vejce a nerozbít ho. K večeři jsme měli luxusní obložený chléb. Během večerního programu daly děti odpočinou nohám, ale zato zavařily své hlavičky při vikingském riskuj. Pak už jen následovala večerní hygiena a zalehnutí do spacáčků.

Jíťa


5. den – 2. srpna 2023

Dnešní den jsme začali taneční rozcvičkou. Ráno jsme zaplnili svá bříška chlebem s paštikou. Poté jsme se vydali na cestu do nedaleké vesničky Vlastějovice. Poznali jsme zdejší okolí, přebrodili jsme řeku Sázavu a pokračovali zpět do tábora. Následoval oběd, ke kterému byla frankfurtská polévka a dukátové buchtičky s vanilkovým krémem. Po výborném obědě děti nabíraly energii na odpolední program. Odpolední program se nesl v celotáborovém duchu. Děti si zahrály ocásky, bitvu s koulemi a vybíjenou. Po večeři následoval oddílový program. První oddíl měl Freynu odhodlanost, druhý oddíl hrál hry s koulemi, třetí oddíl hrál míčové hry a čtvrtý oddíl měl sjezd lyžařů. Po náročném dni plném nových vzpomínek jsme ulehli do postýlek.

Gazelka


4. den – 1. srpna 2023

Dnešní den započal sice deštěm a bez rozcvičky, ale i tak jsme si užili oddílové hry. První oddíl zdolal odhodlání Lokiho, druhý oddíl si vyzkoušel omezit své smysly v podobě slepého dopoledne, třetí oddíl si zahrál hru Cube a čtvrtý oddíl si zahrál neobyčejně obyčejné hry. V polovině našich úžasných her nám začalo znovu pršet a tak první, druhý a třetí oddíl vyrazil vyrábět táborovou vlajku, jen jediný čtvrtý oddíl pokračoval ve svém programu. K obídku jsme si dali do bříška fazolovou polévku a výborný vepřový gulášek s houskovým knedlíkem. Odpoledne jsme se stali vyšetřovateli hledající po lese 40 zločinců. Dostali jsme arch jmen daných zločinců a naším úkolem bylo po lese běhat, hledat obrázky a poté jej popisovat pomocí nápovědy a zapisovat do archu jejich podobiznu. Tímto nám velice vyhládlo a tak jsme se nadlábli párkem v rohlíku. Po vydatné večeři proběhla hra jménem revoluce a také oblíbená vybíjená. Na konci velmi akčního dne jsme rychle zalezli do spacáků a nechali se unést naší bujné fantazii.

Simča


3. den – 31. července 2023

Dnešní den jsme se po rozcvičce a snídani vydali plnit oddílový táborový program. První oddíl běžel „Ódinův běh”, druhý procházel minovým polem a stavěl lesní městečka. Třetí oddíl pokračoval v seznamování a taktéž stavěl domečky a nejstarší oddíl měl turnaj v Kubb. Po obídku v podobě zeleninového krému a rajské omáčky jsme hráli první část celotáborové hry, která je bude provázet celým táborem. Děti se dozvěděly, že jim jejich posvátný strom Yggdrasil zčernal a musí projít všemi devíti vikingskými světy a zachránit jej. Dnešní hra se jmenovala „Boj s ledovými obry”. Při ní děti protestovaly svět Niflheim, kterému vládne temnota, věčný chlad a led. Po večeři potom děti běhaly štafety tradičnějšího i netradičnějšího znění. Po náročném dni plného běhání jsme ulehli do spacáčků a nechali jsme si zdát krásné sny.

Lucka

Video 1


2. den – 30. července 2023

Dnešní den jsme tradičně začali oddílovou rozcvičkou. Po snídani, ke které jsme měli vánočku a kakao následoval oddílový program, během kterého děti hrály různé seznamovací hry. Dopoledne nás přepadl déšť a my jsme se museli utíkat schovat do jídelny, kde jsme pokračovali v hrách. Po výborném kuřecím vývaru a rizotu k obědu následoval polední klid a my jsme načerpali síly na první celotáborovou hru, během které děti prošly výcvikem a staly se z nich praví vikingští bojovníci. Výcvik spočíval v běhacích piškvorkách, souboji v kamen, nůžky, papír, v pantomimě a v zatloukání hřebíků. Na večeři jsme si dali obložený chléb a poté nás čekalo kino. Po zhlédnutí pohádky se všichni vydali do svých spacáčků a nechali si zdát krásné sny.

Jíťa


1. den – 29. července 2023

Tak jsme se konečně dočkali! Po roce jsme se znovu sešli u autobusu plni očekávání. Děti se rozloučily s rodiči, zamávaly z autobusu a začaly si užívat táborové atmosféry. Cesta utekla jako voda, minuli jsme poslední zatáčku a uviděli řeku Sázavu linoucí se podél tábora. Po příjezdu jsme se hned ubytovali v chatkách. Starší vyrazili do lesa nasbírat dřevo na táborák a mladší si zahráli hry. Následoval večerní nástup, kde se každý z dětí vydal za věštkyní, kde se dozvěděly, v jakém jsou klanu (oddíle), a také jaká jsou jména jejich jarlů (vedoucích). Se západem sluníčka jsme se sešli u táboráku, opekli buřty a společně si zahráli pár her. S plnými bříšky jsme ulehli do spacáčků a nechali si zdát o táborových dobrodružstvích, která nás čekají.

Gazelka